WYDARZENIA
30.04.2016
Jak ma wyglądać krakowska ławka?

Krakowskie dorożki mają już od pewnego czasu ujednolicony wygląd, teraz władze miasta zastanawiają się nad tym, czy - wzorem wielu miast na całym świecie - nie wprowadzić obowiązkowego koloru dla taksówek.

Działając w tym samym duchu, studenci Politechniki Krakowskiej i miejscowej Akademii Sztuk Pięknych opracowali koncepcję ławek, które oddawałyby charakter podwawelskiego grodu. Było to zadanie konkursowe w ramach warsztatów pod hasłem "Oswajanie miasta. Na czym usiąść?"

- Przedmiotem warsztatów i konkursu jest opracowanie projektu koncepcyjnego ławki miejskiej, która może być elementem różnego typu przestrzeni miejskich i wpłynie na ożywienie ich, uczyni przestrzeń miejską bardziej przyjazną, komfortową, a jednocześnie identyfikowalną z Krakowem. Zwycięski projekt ma szansę zostać wdrożony do produkcji, a wszystkie prace konkursowe zostaną zaprezentowane w maju na wystawie w Nowohuckim Centrum Kultury i w siedzibie Zarządu Zieleni Miejskiej. Na najlepszych czekają też nagrody finansowe (za 1. miejsce - 2 tysiące złotych, za 2. miejsce - 1,5 tys. zł) oraz nagrody rzeczowe - wyjaśniła portalowi http://krknews.pl/ koordynatorka konkursu na swojej uczelni doktor inżynier architekt Katarzyna Łakomy z Zakładu Sztuki Ogrodowej i Terenów Zielonych PK.

"Studenci będą mieli za zadanie zaprojektowanie zestawu: ławka rekreacyjna (do wykorzystania w parkach, na skwerach i zieleńcach, ogródkach jordanowskich, terenach zieleni osiedlowej), ławka komunikacyjna (związana z ruchem ulicznym, do postawienia przy pasach drogowych, rondach, na przystankach komunikacyjnych) oraz kosz. Te elementy mają się wpisywać w charakter przestrzeni miejskiej Krakowa" - czytamy w portalu.

Jak się okazało, młodym projektantom nie zabrakło fantazji, ale i wyczucia specyfiki Krakowa oraz funkcjonalności ławki.

"Pojawiły się propozycje nawiązujące do średniowiecznej architektury, do krakowskich koronek ludowych, do kwiatów a nawet do serpentyn jakie tworzy rzeka Wisła" - napisał "Dziennik Polski". Konkurs wygrały Martyna Łukasiewicz (PK) i Amanda Nowak (ASP).

"Zwycięska ławka jest prosta i funkcjonalna, robi wrażenie lekkiej, zbudowana ma być z metalu i drewna, i oczywiście zawierająca stojak na rowery. Jarosław Tabor, zastępca miejskiego architekta krajobrazu, zapowiada, że w drugiej połowie roku rozpoczną się przygotowania do wdrożenia projektu, urzędnicy wystąpią z zapytaniem ofertowym, z prośbą o wycenę itd.

Ławki muszą spełniać wymogi bezpieczeństwa, posiadać atesty, ale też mieścić się w pewnej granicy cenowej. Do końca roku powinien być już znany projekt konstrukcyjny i kosztorys. Sama produkcja i instalowanie nowych ławek najprawdopodobniej ruszą już w przyszłym roku.

Jerzy Bukowski

wstecz
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
               Nowa Małopolska - Portal Informacyjny Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski