WYDARZENIA
25.04.2016
Małopolskie lato rozpoczęło się w Szczawnicy!

Uroczysty spływ flisaków przełomem Dunajca, bicie rekordu Guinnessa w najdłuższej szarlotce na świecie, targi produktów lokalnych, a na koniec koncert zespołu Lombard – to wszystkie atrakcje towarzyszyły w Szczawnicy inauguracji sezonu letniego w Małopolsce. W wydarzeniu wzięli udział marszałek Jacek Krupa oraz członek zarządu Leszek Zegzda.

Inauguracja letniego sezonu turystycznego w Małopolsce połączona była z rozpoczęciem sezonu flisackiego na rzece Dunajec. Po uroczystej mszy świętej i poświęceniu łodzi flisacy zasiedli w tratwach przystrojonych girlandami z kwiatów. Salwy armatnie ogłosiły rozpoczęcie uroczystego spływu ze Sromowiec Niżnych w stronę Szczawnicy. Spływ, przypominający ten z czasów Józefa Szalaya, upamiętniał twórcę uzdrowiska i pomysłodawcę turystycznych spływów flisackich.

Od rana sporo atrakcji zaplanowano dla tych, którzy wybrali się na górną płytę parkingu w Szczawnicy, gdzie przez cały dzień trwały targi produktów i wyrobów lokalnych. Spróbować można było sądeckich soków, owoców, przetworów i miodów, tradycyjnego pieczywa z okolic Gorlic czy małopolskiego wina, poznać pracę krywulczarki i dziegciarza, podziwiać przepiękne ludowe rękodzieło. W jaki sposób dziś warto czerpać z tradycji, pokał pokaz mody inspirowanej folklorem Lachów Sądeckich, Pogórzan i Łemków.

W tym samym czasie w „kuchni Guinnessa” z sądeckich jabłek powstawała najdłuższa szarlotka na świecie. Ma  aż 300 metrów i składa się z 1870 kawałków (obecny rekord ustanowiony w Niemczech w 2013 roku wynosi 276,5 m).

A na zakończenie pełnego atrakcji dnia zagrał zespół Lombard,świętujący w tym roku 35-lecie swojego istnienia.

za UMWM

wstecz
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
               Nowa Małopolska - Portal Informacyjny Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski