WYDARZENIA
14.04.2016
Most na Wiśle połączy Małopolskę i Świętokrzyskie

To nie tylko ułatwienie dla mieszkańców sąsiednich województw i kierowców, ale również szansa na rozwój gospodarczy obu regionów. Nowy most na Wiśle połączy południową część województwa świętokrzyskiego z autostradą A4 . Zastąpi on przeprawę promem, która teraz jest jedyną formą przemieszczania się pomiędzy Borusową w Małopolsce a Nowym Korczynem w województwie świętokrzyskim.

We wtorek, 12 kwietnia, marszałkowie obu województw: Jacek Krupa i Adam Jarubas, Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego Jan Maćkowiak i Członek Zarządu Województwa Małopolskiego Leszek Zegzda, uroczyście podpisali porozumienie, które określa zasady współpracy w zakresie przygotowania, prowadzenia procedury przetargowej oraz realizacji inwestycji.

 - To niezwykle ważny projekt drogowy, który uzupełni pewną lukę na mapie obu województw - mówił marszałek Jacek Krupa. - Cieszę się, że jesteśmy obecnie na takim etapie, że posiadamy decyzję środowiskową i jesteśmy gotowi do rozpoczęcia procesu inwestycyjnego i że nie ma żadnych przeszkód formalnych, by rozpocząć pracę - dodał marszałek.

Radości nie ukrywał również marszałek Świętokrzyskiego Adam Jarubas. - To jedna z najważniejszych inwestycji naszego regionu i spełnienie marzenia wielu pokoleń mieszkańców południowej części naszego województwa - podkreślił.

Budowa mostu (o dł. ok. 600 m) to wspólne zadanie obu województw, którego kosztami podzielą się po połowie. W ramach inwestycji wybudowany zostanie również nowy odcinek DW 973, powstaną most na Nidzie oraz obwodnica Nowego Korczyna - tu każde z województw odpowiada za działania na własnym obszarze. Województwo Małopolskie za budowę nowego odcinka drogi od mostu aż do starego odcinka DW (ok. 3,5 km), a Województwo Świętokrzyskie sfinansuje i zrealizuje obwodnicę Zbludowic i most na Nidzie wraz z pracami towarzyszącymi w ramach obwodnicy Nowy Korczyn- Borusowa po swojej stronie.

- Ten projekt to przykład współpracy międzyregionalnej wykorzystującej potencjały i doświadczenia obu województw - zaznaczył marszałek Jacek Krupa.

W sprawie budowy mostu pierwsze porozumienie intencyjne zostało podpisane już w październiku 2008r., a 31 października 2013 r. w Nowym Korczynie marszałkowie Adam Jarubas i ówczesny marszałek Małopolski Marek Sowa parafowali uroczyście porozumienie w sprawie budowy przeprawy mostowej. Województwa wspólnie przygotowały i pozyskały prawomocną decyzję środowiskową dla przedsięwzięcia (DUŚ) dla zadania "Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 973 na odc. Busko-Zdrój-Nowy Korczyn-Borusowa wraz z budową przeprawy mostowej na rz. Nidzie oraz rz. Wiśle".

Nowy most będzie nie tylko ułatwieniem dla okolicznych mieszkańców, którzy do najbliższych mostów w Szczucinie i Koszycach mieli ok. 20 km, ale przede wszystkim dla kierowców i turystów, którym zapewnione zostanie optymalne połączenie w stronę Tarnowa oraz szybki dostęp do autostrady A4. Prom zapewniający obecnie przeprawę przez Wisłę jest w stanie jednorazowo zabrać 3 samochody osobowe i kilkanaście osób, a do tego nie kursuje w nocy.

Koszt inwestycji szacowany jest na 200 mln zł. Planowana data zakończenia to wrzesień 2019 roku.

za UMWM

wstecz
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
               Nowa Małopolska - Portal Informacyjny Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski