WYDARZENIA
12.04.2016
Powstanie gondola na Małą Babią Górę?

Czy powstanie kolejka linowa w masywie Babiej Góry? Ten pomysł odżywa co pewien czas i za każdym razem zdecydowanie oprotestowują go obrońcy przyrody, wedle których w Babiogórskim Parku Narodowym nie należy planować takich inwestycji.

Wedle projektów, o których mówi się w Zawoi od 2007 roku, byłaby to kolejka podobna do tej na Kasprowy Wierch, prowadząca na niższy szczyt Diablaka (inna nazwa Babiej Góry), czyli Cyl. Jej lina nośna wisiałaby wysoko ponad drzewami, a więc nie byłoby potrzeby ich wycinania.

"- Do planu ochrony parku takiego pomysłu nie wpiszemy. W tym dokumencie takie rzeczy nie mogą się znaleźć. To opracowanie naukowe. Opisuje gdzie w parku są cenne okazy fauny i flory oraz jak je chronić. Prywatnie jestem przeciwny, bo to zniszczy przyrodę w parku, wprowadzając na jego teren masę turystów, ale mieszkańcom Zawoi starań o budowę nie zabronię" - powiedział "Dziennikowi Polskiemu" p.o. dyrektora BPN Janusz Fujak.

Dyrekcja parku ma ograniczone kompetencje w tej sprawie, ponieważ nie jest właścicielem ziemi w okolicach Małej Babiej Góry (Cyla). Należy ona wspólnoty leśnej mieszkańców Zawoi, której prezesem jest radny powiatowy Prawa i Sprawiedliwości, a zarazem zwolennik budowy kolejki Sławomir Hajos.

Te leżące na terenie BPN 100 hektarów nie są objęte ochroną ścisłą, a jedynie krajobrazową. Jeżeli górale zdobędą pieniądze, inwestycja będzie możliwa.

Obrońcy przyrody nie złożą jednak broni.

"- Gdy lata temu pierwszy raz pojawił się plan budowy kolei, byłem przeciwny i mówiłem, że zrobimy wszystko, by nie powstała. Zdania nie zmieniłem. Będziemy bronić Babiej Góry przed zabudową, bo to bardzo cenne przyrodniczo miejsce" - zapowiedział na łamach gazety Radosław Ślusarczyk z ekologicznego stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot od dawna znanego z protestów przeciw każdej próbie rozbudowy infrastruktury turystycznej i narciarskiej w Tatrach.

Kolejny konflikt górski wisi - to adekwatne określenie w przypadku kolejki linowej - w powietrzu.

Jerzy Bukowski

wstecz
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
               Nowa Małopolska - Portal Informacyjny Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski