WYDARZENIA
29.03.2016
Powstanie 17 nowych wejść na teren TPN

Do końca 2017 roku powstanie 17 nowych wejść na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego - poinformowała Polska Agencja Prasowa.

Na ich projekt ogłoszono konkurs, który wygrało studio 2PM pod kierownictwem Piotra Musiałowskiego (jego dziełem jest polski pawilon na wystawę Expo w Mediolanie).

"Zdaniem jury, ta koncepcja architektoniczna najlepiej wpisuje się w krajobraz tatrzański poprzez nawiązanie do architektury szałasowej, prostą formę i proponowany budulec, czyli drewno" - czytamy w depeszy PAP.

Musiałowski powiedział PAP, że ma szczególne, emocjonalne związki z Tatrami:

- Gdy byłem dzieckiem, mama zaprowadziła mnie do doliny Strążyskiej i przyroda tatrzańska zrobiła na mnie niesamowite wrażenie. Do dziś to wspomnienie we mnie tkwi i kontynuuję swoją tatrzańską pasję jako turysta. Ze względu na szczególny sentyment do Tatr postanowiłem wziąć udział w konkursie. Pierwszym moim skojarzeniem były szałasy pasterskie i od tego wyszedłem, projektując bramę wejściową do parku.

Przewodniczący sądu konkursowego profesor Zbigniew Paszkowski wyjaśnił w rozmowie z PAP, że jednym z kryteriów było nawiązanie do architektury regionalnej.

- Gdy Polska odzyskała niepodległość, hasło regionalizmu stało się naczelnym hasłem zjednoczenia całego państwa. Jego twórcą był Stefan Żeromski, który zwracał uwagę na potrzebę czerpania z rodzimej kultury. Konkurs dotyczył bardzo trudnych miejsc z uwagi na ograniczenia wymuszane przyrodą. To miejsce, w którym przekraczana jest granica, wchodzimy z przestrzeni miejskiej w obszar parku narodowego. Każde z 17 miejsc ma swoją tożsamość i niepowtarzalność. Wczucie się w ową tożsamość było naszą przewodnią myślą - dodał.

Do pierwszego etapu konkursu zgłosiło się 82 projektantów, w finale oceniano 30 prac.

Zasiadający w jury zakopiański architekt Jan Karpiel-Bułecka powiedział, że zgłoszono sporo propozycji, które zakładały użycie betonu, stali i szkła.

- Trudno sobie wyobrazić wkomponowane w otoczenie Tatr takie rozwiązania, dlatego sporo prac zostało odrzuconych. Doceniliśmy prostotę formy, która nawiązuje do naszej tradycji - wytłumaczył.

"Jako pierwsze będzie wybudowane wejście na Palenicy Białczańskiej przy drodze do Morskiego Oka" - napisała Polska Agencja Prasowa.

Jerzy Bukowski

wstecz
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
               Nowa Małopolska - Portal Informacyjny Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski