WYDARZENIA
21.03.2016
Muzeum Narodowe chce przejąć Cracovię

Szykuje się nieoczekiwany zwrot w kwestii przyszłości nieczynnego od ponad 14 lat hotelu Cracovia.

Jak dowiedziało się Radio Kraków-Małopolska, może on zostać przekształcony w nowy oddział lub pawilon wystawienniczy Muzeum Narodowego w Krakowie połączony podziemnym przejściem z jego nieodległym głównym gmachem.

- To powrót do idei z początku XX wieku, kiedy planowano ekspansję Krakowa poza Aleje. Tam zakładano reprezentacyjny plac miejski z budynkami, poświęconymi działalności kulturalnej. Będziemy lobbować na ten cel. Kapitalnym dopełnieniem ciągu budynków od gmachu AGH po kino Kijów byłoby przejęcie Cracovii na takie cele. To oczywiście odległa perspektywa, ale w Krakowie wszystko jest możliwe jak są dobre pomysły i wola polityczna. Zadaniem muzeum jest też pokazywanie wartości przestrzeni publicznej. Planuję rozbudowanie i prezentację architektury. Cóż byłoby lepszego niż realizacja tego w rzeczywistości? - powiedział na antenie RK-M nowy zastępca dyrektora Muzeum Narodowego profesor Andrzej Szczerski.

Przejęcie Cracovii będzie się wiązać ze zmianą własności budynku. W wykupieniu hotelu z rąk prywatnego inwestora (kieleckiej spółki Echo Investments, która odkupiła go od Orbisu wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu) mogliby pomóc Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz gmina miasta Krakowa.

Zaprojektowany przez prof. Witolda Cęckiewicza super nowoczesny na tamten czas hotel Cracovia otwarto 22 czerwca 1965 roku.

Jerzy Bukowski

wstecz
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
               Nowa Małopolska - Portal Informacyjny Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski