WYDARZENIA
21.03.2016
Kolejka na Kasprowy Wierch ma już 80 lat

Obchodząca właśnie 80. rocznicę powstania kolejka linowa z Kuźnic na Kasprowy Wierch jest symbolem Zakopanego dla ponad połowy Polaków, co czwarty wskazuje ją jako dużą atrakcję turystyczną tego miasta, a 75 procent chciałoby nią wyjechać podczas pobytu w Tatrach - tak wynika z badania „Opinie Polaków o atrakcjach polskich gór” przeprowadzonego z okazji jubileuszu przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych, o których poinformował „Dziennik Polski”.

„Większą od niej atrakcją okazały się tylko szlaki górskie, na które wskazało 35 proc. ankietowanych. Kolejkę na Kasprowy wybrało 23,7 proc., skocznię narciarską - 22,1 proc., Muzeum Tatrzańskie - 5,3 proc., Krupówki - 4,0 proc., Gubałówkę - 3,7 proc., a Morskie Oko - 2,5 proc” - czytamy w gazecie.

Główną motywacją do przejażdżki kolejką jest chęć zobaczenia pięknych widoków (62,4 proc. wskazań), a w dalszej kolejności wygoda i lenistwo (12,9 proc. odpowiedzi).

"15 marca 1936 r., po 227 dniach budowy, na Kasprowy Wierch dotarł wagonik pierwszej kolei linowej w Polsce. Koszty jej budowy przekroczyły 3,5 mln przedwojennych złotych, ale zwróciły się już po trzech latach - w 1939 r. Choć pierwszy wagonik był zdecydowanie mniejszy niż współczesny, w ciągu pierwszego roku działania na szczyt Kasprowego wjechało nim aż 165 tys. osób" - przypomniał „DP”.

Z okazji jubileuszu w holu stacji górnej została otwarta interaktywna wystawa. Obchody rocznicowe potrwają cały rok.

„W ich trakcie w największych miastach Polski (m.in. w Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Warszawie i Sopocie) ustawiony zostanie interaktywny wagonik PKL, który z pomocą gogli VR zabierze odwiedzających w niesamowitą górską podróż” - napisał „Dziennik Polski”.

Jerzy Bukowski

wstecz
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
               Nowa Małopolska - Portal Informacyjny Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski