WYDARZENIA
21.02.2016
Obchodzono Międzynarodowy Dzień Przewodnika

W piątek w Małopolsce obchodzono Międzynarodowy Dzień Przewodnika. Grzegorz Lipiec, członek Zarządu Województwa Małopolskiego, wręczał z tej okazji wyróżnienia dla zasłużonych przewodników z całego województwa. Srebrnym Krzyżem Małopolski został przez niego odznaczony Tadeusz Sumper.
 
Od 11 lat małopolscy przewodnicy beskidzcy, tatrzańscy i miejscy obchodzą w lutym swoje święto. To doskonała okazja do tego, by podziękować tym najbardziej zasłużonym. Grzegorz Lipiec z Zarządu Województwa Małopolskiego wręczył specjalne dyplomy marszałka za „Wkład w Rozwój i Promocję Turystyki w Malopolsce”. Z kolei Tadeusz Sumper, współzałożyciel Oddziału Zakładowego PTTK przy „Andropol” S.A. w Andrychowie, a od 1997 r. prezes tego oddziału oraz prezes koła Przewodników Beskidzkich i Terenowych, został odznaczony Srebrną Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego - Krzyż Małopolski. W uroczystości uczestniczyła też przewodnicząca sejmikowej Komisji Edukacji, Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Barbara Dziwisz.

- Doskonale zdaję sobie sprawę, że turystyka w istotny sposób bierze udział w kreowaniu atrakcyjnej i dobrze kojarzonej marki regionu. Małopolska to jeden z najbardziej popularnych turystycznie obszarów Polski – przemawiają za tym konkretne liczby. W 2015 r. nasze województwo odwiedziło ponad 13,9 mln osób – to 6,2 % więcej niż w roku poprzednim – wyliczał podczas gali przewodnickiej Grzegorz Lipiec, członek ZWM, podkreślając, że wzrost liczby turystów przekłada się w sposób bezpośredni na dochody – W 2015 roku odwiedzający nasz region wydali o 18,7 % więcej niż w 2014 roku, a suma ta kształtowała się na poziomie ok. 13,2 mld zł.

Jak przypomniał Lipiec, w ostatnich latach w Małopolsce obserwujemy dynamiczny rozwój turystyki – szczególnie aktywnej i specjalistycznej.

- Dostrzegamy potrzebę powstania w naszym regionie zintegrowanej sieci szlaków rowerowych, biegowych czy narciarskich. Intensywnie angażujemy się również w rozwój turystyki biznesowej, kulturalnej czy agroturystyki – mówił Grzegorz Lipiec, dodając, że rok 2016 jest rokiem szczególnym dla turystyki z uwagi na organizację w Krakowie i Małopolsce Światowych Dni Młodzieży.

za UMWM

wstecz
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
               Nowa Małopolska - Portal Informacyjny Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski