WYDARZENIA
08.02.2016
Czy nastąpi repolonizacja Polskich Kolei Linowych?

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję Ministerstwa Spraw Wewnętrznych z 2015 roku w sprawie wydania pozwolenia na przeniesienie majątku Polskich Kolei Linowych (m.in. kolejki linowej z Kuźnic na Kasprowy Wierch) do spółki Polskie Koleje Górskie bezpośrednio kontrolowanej przez spółkę Altura z siedzibą w Luksemburgu - poinformował Polską Agencję Prasową starosta tatrzański Piotr Bąk, który zaskarżył decyzję MSW.

Jak już tutaj kilkakrotnie pisałem, powrót kolejek linowych w polskie ręce zapowiadali politycy Prawa i Sprawiedliwości (z Andrzejem Dudą włącznie) podczas ubiegłorocznych kampanii wyborczych.

Wcześniej MSW odrzuciło wniosek reprezentującego Skarb Państwa starosty tatrzańskiego o dopuszczenie go jako strony w postępowaniu dotyczącym wstrzymania wykonania decyzji i ponownego rozpatrzenia wniosku. Bąk złożył więc skargę do WSA, który przyznał mu rację.

- Przedstawimy całą argumentację, która wskazuje na to, że zgoda na przejęcie gruntów firmie cudzoziemskiej nie powinna zostać udzielona. Mamy argumenty prawne, które mówią, że zgoda MSW została udzielona zbyt pochopnie - powiedział dziennikarzowi PAP.

"Grunty, na których działa PKL, to w dużej mierze tereny przygraniczne. Zdaniem starosty, może mieć to znaczenie w kwestii obronności i bezpieczeństwa państwa. Jak wymienił starosta, na tych terenach znajdują się m.in. ważne dla obronności kraju instalacje. Zdaniem starosty jeżeli sąd uzna, że umowa sprzedaży PKL odbyła się na zasadach niezgodnych z prawem, to tę umowę będzie można rozwiązać" - czytamy w depeszy PAP.

- Pewnie w konsekwencji będą roszczenia odszkodowawcze, ale o tym ewentualnie zdecydują sądy - dodał Bąk.

"Sprzedaż należących do PKP kolejek linowych budziła wiele kontrowersji. Na sprzedaż PKL wyraził zgodę UOKiK. Sprawę prywatyzacji PKL badała też prokuratura, ale nie dopatrzyła się znamion przestępstwa. Oprócz kolei linowej na Kasprowy

Wierch i kolei krzesełkowych w Dolinach Gąsienicowej i Goryczkowej, do PKL należą kolej na Gubałówkę, Butorowy Wierch, wyciągi w Krynicy, Szczawnicy, Zawoi i Międzybrodziu Żywieckim" - napisała Polska Agencja Prasowa.

Jerzy Bukowski

wstecz
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
               Nowa Małopolska - Portal Informacyjny Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski