WYDARZENIA
06.02.2016
Trwa odnawianie zabytkowej, drewnianej strzelnicy

Trwa remont drewnianej strzelnicy na krakowskiej Woli Justowskiej, na której ćwiczyli z początkiem XX wieku strzelcy Józefa Piłsudskiego - poinformował portal internetowy krakowskiego wydania "Gościa Niedzielnego".

"Na razie trwa odtwarzanie na betonowej podmurówce szkieletu budynku. Będzie gotowy do końca bieżącego roku. Zostanie wówczas udostępniony zwiedzającym. Będą się tu również odbywały imprezy kulturalne i konferencje. Renowacja trwa od ubiegłego roku. XIX-wieczna strzelnica została wówczas rozebrana na części i przewieziona na Podhale. Tam większość jej elementów została zakonserwowana. Odtworzono także te z nich, które były zbyt zniszczone, by poddać je renowacji" - czytamy w portalu.

- To unikatowy przykład architektury militarnej. Podobne budynki tego typu, ze względu na nietrwały materiał budowlany uległy już bowiem zniszczeniu. Niewiele brakowało, by także i naszą krakowską strzelnicę, wzniesioną w latach 1886-87, spotkał ten sam los. Jej stan był tak fatalny, że groziło jej po prostu zawalenie się. Budynek przy ulicy Królowej Jadwigi jest zaś wielkiej urody. Posiada m.in. rotundę nakrytą wielospadowym dachem - powiedział "Gościowi" historyk sztuki i publicysta Jarosław P. Kazubowski.

Przez kilkadziesiąt lat budynek służył celom wojskowym.

- Była to wpierw strzelnica garnizonowa austriackiej Twierdzy Kraków, potem w okresie międzywojennym służyła Wojsku Polskiemu. Jest to obiekt związany z polskimi tradycjami niepodległościowymi. Tutaj bowiem swe umiejętności ćwiczyli przed I wojną światową członkowie Związku Strzeleckiego, w 1914 r. zaś karabiny Werndle kierowali do celu strzelcy, którzy pod dowództwem Józefa Piłsudskiego mieli wyruszyć na wojnę z Moskalami - dodał doktor Jarosław Szarek z Krakowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

"Koszt renowacji wyniesie ponad 10 mln zł. Większość pieniędzy asygnuje Gmina Kraków, do której należy budynek. Konserwację wspiera finansowo również Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa" - czytamy w portalu "Gościa Niedzielnego".

Jerzy Bukowski

wstecz
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
               Nowa Małopolska - Portal Informacyjny Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski