WYDARZENIA
25.01.2016
Uchodźcy nie przyjadą do Piwnicznej - reakcja na protesty

Urząd do spraw Cudzoziemców unieważnił w części przetarg na miejsca dla uchodźców w ośrodkach wypoczynkowych w różnych regionach kraju - poinformowało Radio Kraków-Małopolska.

Jest to reakcja na protesty, które odbyły się w miejscach, gdzie mogliby trafić uchodźcy, m.in. w Piwnicznej.

"W pikiecie zorganizowanej przez Młodzież Wszechpolską uczestniczyło ok. 200 osób. Nastrojów nie uspokoiło nawet zapewnienie, że do Piwnicznej mają trafić wyłącznie uchodźcy z Ukrainy i byłych republik Związku Radzieckiego" - czytamy na stronie internetowej krakowskiej rozgłośni.

Jak tutaj niedawno pisałem, właściciel pensjonatu Beskid w Piwnicznej Zdroju bez konsultacji czy choćby zasięgnięcia opinii władz miasta wystartował w przetargu. Spotkała go za to ostra krytyka ze strony burmistrza Zbigniewa Janeczka i radnych Piwnicznej.

Janeczek argumentował na antenie RK-M, że jego gmina znajduje się na terenie przygranicznym, utworzenie tam ośrodka dla cudzoziemców mogłoby więc negatywnie wpłynąć na rozwój turystyki w całym regionie. Problemem byłoby także zapewnienie uchodźcom środków na życie, pracy i szkół dla dzieci.

"Według uzgodnień potwierdzonych przez rząd premier Beaty Szydło do Polski ma trafić 7 tysięcy spośród uchodźców przybyłych w ostatnim czasie do Europy. Rząd zapewnia przy tym, że osoby skierowane do Polski będą dokładnie sprawdzone i na pomoc będą mogli liczyć ci, których życie i bezpieczeństwo jest naprawdę zagrożone" - napisano na stronie Radia Kraków-Małopolska.

Jerzy Bukowski

wstecz
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
               Nowa Małopolska - Portal Informacyjny Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski