WYDARZENIA
24.01.2016
Bochnia przystępuje do walki ze smogiem

Na szczęście coraz więcej samorządów podejmuje walkę z zagrożeniem, które można zwalczać tylko solidarnie, ponieważ wiatr przenosi zanieczyszczone powietrze z gminy do gminy. Rację ma więc prezydent Krakowa profesor Jacek Majchrowski twierdząc, że zarządzanemu przezeń miastu nie pomogą podjęte ostatnio radykalne kroki z wymianą pieców i ograniczaniem ruchu samochodowego na czele, jeśli podobnych inicjatyw nie podejmą sąsiednie samorządy.

Bardzo profesjonalnie podejmuje to wyzwanie Urząd Miasta Bochni, który przygotował dla mieszkańców ankietę mającą pomóc w rozpoznaniu problemu.

Jak powiedział Radiu Kraków-Małopolska Andrzej Koprowski z UMB, będzie ona łatwo dostępna: każdy, kto przyjdzie zapłacić podatek od nieruchomości odpowie - jeśli zechce - na 7 pytań dotyczących ogrzewania domu.

"Choć udział w ankiecie jest dobrowolny, to jednak miasto ma nadzieję, że weźmie w nim udział jak największa liczba mieszkańców. Gdy już oddamy ankietę do urzędu, możemy dostać w zamian propozycję dotyczącą przestawienia się na bardziej ekologiczny sposób palenia. Urząd Miasta Bochni chce także umożliwić mieszkańcom uzyskanie dofinansowania ze środków Unii Europejskiej na ewentualną wymianę paleniska. Według wstępnych ustaleń urzędu, największym problemem miasta są obecnie stare, węglowe piece" - czytamy na stronie internetowej RK-M.

Jeżeli wszystkie samorządy w Małopolsce przystąpią energicznie do walki ze smogiem (a jest on już ogromnym problemem nawet dla takich kurortów jak Zakopane, Rabka i Krynica), może uda się go wreszcie przegonić z naszego nieba.

Jerzy Bukowski

wstecz
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
               Nowa Małopolska - Portal Informacyjny Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski