WYDARZENIA
28.12.2015
Kasprowy Wierch dalej nie będzie sztucznie naśnieżany

Nie dość, że mamy w Polsce tylko jedną górę o charakterze alpejskim, na której stokach można uprawiać białe szaleństwo, to od wielu lat są na Kasprowym Wierchu problemy ze sztucznym naśnieżaniem tras narciarskich.

Dyrekcja Polskich Kolei Linowych bezskutecznie stara się o pozwolenie w dyrekcji Tatrzańskiego Parku Narodowego, na którego terenie znajdują się i sama góra, i kotły Gąsienicowy oraz Goryczkowy. Ta konsekwentnie zaś odmawia.
 Prezes PKL Janusz Ryś powiedział Radiu Kraków-Małopolska, że idealnym rozwiązaniem byłoby śnieżenie na całej długości tras, ale już samo tylko dośnieżanie Goryczkowej znacznie poprawiłoby sytuację narciarzy i snowboardzistów.

- Chcemy tylko dośnieżyć w tym miejscu, gdzie śnieg jest wywiewany. Na Goryczkowej jest to regularny problem: na górze są idealne warunki, ale ludzie nie mogą już zjechać do dolnej stacji. Odcinek, który chcemy dośnieżyć to 300, 400 metrów - tłumaczył.

„Kłopoty z małą ilością śniegu na Goryczkowej są tak duże, że często podczas całego sezonu zimowego zlokalizowana tam trasa narciarska czynna jest zaledwie przez kilka dni. Park Narodowy nie mówi <nie> śnieżeniu, ale podkreśla, że niezbędne jest przeprowadzenie badań w jaki sposób armatki śnieżne wpłynęłyby na dziką przyrodę” - czytamy na stronie internetowej krakowskiej rozgłośni.

- Jest wiele prac naukowych na ten temat, które dotyczą Alp. Inwestor musi wziąć te wskazania pod uwagę - wyjaśnił w rozmowie z RK-M dyrektor TPN Szymon Ziobrowski.

„Niezależnie od badań naukowych, kolej krzesełkowa w kotle Goryczkowym wymaga też wymiany. Obecne urządzenia pochodzą z lat 60. ubiegłego wieku i zbliżają się do stanu tzw. śmierci technicznej” - napisano na stronie Radia Kraków-Małopolska.

Czy w tej sytuacji może jeszcze kogoś dziwić regularny odpływ miłośników szusowania z Zakopanego? Skoro nie można pojeździć ani na Nosalu, ani na Gubałówce, ani na Kasprowym Wierchu, to lepiej spędzić zimowe wakacje w dysponujących coraz lepszą infrastrukturą Bukowinie Tatrzańskiej i Białce, nie mówiąc już o wypadach na Słowację i w Alpy.

Jerzy Bukowski

wstecz
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
               Nowa Małopolska - Portal Informacyjny Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski