WYDARZENIA
03.12.2015
Czy za smog należy się opłata klimatyczna?

Czy w opanowanej przez smog Małopolsce można pobierać opłatę klimatyczną?

Władze różnych miejscowości podchodzą do tego na swój sposób. Np. w Rabce-Zdroju turyści zapłacą za pobyt w hotelach i w pokojach noclegowych o 10 groszy więcej dziennie niż do tej pory, chociaż - jak wykazały badania pyłomierzem przeprowadzone przez Radio Kraków-Małopolska i Polski Alarm Smogowy - powietrze w tej gminie chwilami jest nawet gorsze niż w Krakowie; ostatnio norma dobowa pyłu PM10 przekroczona była tam czterokrotnie.

"Decyzja władz Rabki jest tym bardziej zastanawiająca, gdy weźmiemy pod uwagę nowe przepisy, dotyczące podatków i opłat lokalnych: od pierwszego stycznia opłaty klimatyczne mogą pobierać tylko gminy, które spełniają rygorystyczne normy krajobrazowe, infrastrukturalne i klimatyczne - w tym normy dotyczące jakości powietrza" - czytamy na stronie internetowej krakowskiej rozgłośni.

- Jako uzdrowisko, Rabka ma ograniczone źródła dochodu, opłata klimatyczna rekompensuje nam te straty. Nowe przepisy dotyczą wyłącznie opłat klimatycznych. Opłaty uzdrowiskowe możemy pobierać niezależnie od jakości powietrza. Podatek ten regulują bowiem inne, mniej rygorystyczne przepisy, niż te dotyczące opłat klimatycznych bądź miejscowych - tłumaczyła na antenie RK-M burmistrz Rabki Ewa Przybyło.

Potwierdza to Mirosław Chrapusta z Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego:

- W zasadzie już sam fakt bycia uzdrowiskiem upoważnia do pobierania opłaty uzdrowiskowej - powiedział Radiu.
 Tymczasem z opłat klimatycznych rezygnuje Kraków.

- W świetle obowiązujących przepisów, biorąc pod uwagę normy zanieczyszczeń i wymagania dla możliwości pobierania tej opłaty, która również związana jest z ochroną środowiska, nie moglibyśmy tej uchwały wprowadzić. Nie znalazłaby podstaw prawnych - wyjaśnił na tej samej antenie Filip Szatanik z Urzędu Miasta Krakowa.

Są już pierwsze przypadki podawania do sądu małopolskich gmin, które pobierają opłaty klimatyczne, a poziom zanieczyszczenia powietrza przekracza w nich dopuszczalne normy. Może to jest też właściwa droga zmuszania ich władz do przemyślania sensowności dalszego pobierania (lub nawet - jak w Rabce-Zdroju - zwiększania) opłaty klimatycznej?

Jerzy Bukowski

wstecz
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
               Nowa Małopolska - Portal Informacyjny Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski