WYDARZENIA
23.11.2015
W Krakowie nastąpi powrót plantowych?

Jako człowiek "starszej daty" pamiętam jeszcze z wczesnego dzieciństwa plantowych, czyli strażników (opiekunów) krakowskich Plant. Pilnowali na nich porządku, upominali wbiegające na trawniki dzieci, przeganiali rowerzystów, nie pozwalali na libacje w zaroślach, a tym bardziej na ławkach, zwracali uwagę na każde niewłaściwe zachowanie, służyli też pomocą w zakresie udzielania informacji przybyszom spoza podwawelskiego grodu. Budzili wielki strach niegrzecznych dzieci, które mamy i babcie upominały, że jeśli zrobią coś niewłaściwego podczas spaceru, to przyjdzie pan plantowy i je zabierze.

Gdzieś w połowie lat 60. ubiegłego wieku ich etaty zostały zlikwidowane, a zadania starszych panów w granatowych mundurach z nieodłączną trzciną w ręce przejęli policjanci, po 1990 roku także strażnicy miejscy. To nie było już jednak to samo i dlatego z radością przyjąłem informację, że jedna z krakowskich radnych złożyła interpelację w sprawie powrotu plantowych, którzy zajęliby się nie tylko zapewnieniem porządku w tym nietypowym, a zarazem najstarszym ogrodzie miejskim, ale także pielęgnacją drzew i krzewów, przycinaniem gałęzi, wyrywaniem chwastów, sprzątaniem asfaltowych alejek, sianiem i koszeniem trawy oraz nowymi nasadzeniami.

Entuzjastą tego pomysłu jest nowy dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej Piotr Kempf, który zaraz po objęciu stanowiska zapowiedział, że będzie starał się o utworzenie na nowo takiej funkcji. Chce on powołać zespół zadaniowy, który zajmie się Plantami, parkiem Jordana i Błoniam, a w jego skład wejdą głównie ogrodnicy.

Plantowi powinni - zdaniem dyrektora Kempfa - mieć oczy i uszy otwarte, aby na bieżąco stwierdzać, jakie są potrzeby chwili, na co zwrócić uwagę, co zaproponować przełożonym z ZZM. Byliby finansowani z budżetu miasta.

A czy dzieci nadal będą bać się tych groźnych panów w mundurach? Chociaż czasy się zmieniły, to strach zapewne odżyje. Ale wystarczy być grzecznym, żeby plantowi przestali wywoływać nie tylko dziecięcy stres.

Jerzy Bukowski

wstecz
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
               Nowa Małopolska - Portal Informacyjny Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski