WYDARZENIA
07.08.2015
Sejm przyjął pakiet zmian antysmogowych

Sejm większością głosów przyjął pakiet zmian ustawowych, które mają pomóc na bardziej skuteczną walkę ze smogiem.

Nowelizacja ustawy Prawo Ochrony Środowiska ma pozwolić samorządom na bardziej skuteczne działania na rzecz poprawy powietrza. Zmiany mają doprecyzować już obowiązujące przepisy. Chodzi o ty, by sejmiki wojewódzkie mogły za pomocą stosownych uchwał określać rodzaj i jakość paliw stałych dopuszczonych do stosowania na danym terenie oraz parametry instalacji grzewczych.

Nowe regulacje mają zminimalizować sytuacje kwestionowania przepisów zawartych w uchwałach sejmików wojewódzkich przez sądy. Przypomnijmy, że władze Małopolski – po apelach władz Miasta i aktywistów społecznych - jako pierwsze w Polsce pod koniec 2013 roku wprowadziły zakaz stosowania paliw stałych na terenie Krakowa, opierając się na dotychczasowych przepisach. Uchwała została jednak zakwestionowana przez Wojewódzki Sąd Administracyjny.

Obecnie przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy Prawo Ochrony Środowiska trafi do Senatu. Jeśli wyższa izba parlamentu przegłosuje zmiany bez poprawek, proekologiczna nowela będzie czekała na podpis Prezydenta RP.

za UMK

wstecz
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
               Nowa Małopolska - Portal Informacyjny Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski