WYDARZENIA
14.05.2015
Papieska sutanna z dnia zamachu w Łagiewnikach

W 34. rocznicę zamachu Ali Agcy na Jana Pawła II jego ówczesny sekretarz, a obecny metropolita krakowski ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz przekazał do łagiewnickiego sanktuarium "Nie lękajcie się!" zakrwawioną sutannę, którą miał na sobie papież Polak w chwili postrzelenia go na placu Świętego Piotra.

- Niech ona będzie świadkiem zamachu, ale i wielkości Jana Pawła II. Są na niej ślady od kuli, a przede wszystkim krwi. Widać, że Jan Paweł II bardzo się wykrwawił. Opatrzność Boża, jak mówił - Matka Boska Fatimska - uratowała go od śmierci. Przecież w szpitalu były momenty, gdy lekarze zwątpili, czy da się go uratować. Jeszcze był przytomny, modlił się coraz ciszej i słyszałem, jak przebaczył temu, kto popełnił ten zamach. Nie wiedział, kto to jest, ale już wtedy przebaczył, zanim stracił przytomność - powiedział dziennikarzom kard. Dziwisz na konferencji prasowej, która odbyła się tuż przed uroczystym odsłonięciem gabloty z sutanną.

Metropolita podkreślił, że sutanna nie zaginęła dzięki siostrom zakonnym, które posługiwały przy Janie Pawle II; zabrały ją ze szpitala, a następnie schowały. Nigdy nie była prana, czyszczona ani pokazywana. Teraz jest relikwią drugiego stopnia (taki status mają przedmioty, które stykały się ze świętym).

Eksponaty przypominające o zamachu na Ojca Świętego znajdują się również w Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach: pistolet, z którego strzelał Agca, oraz noszący ślady jego krwi garnitur jednego z watykańskich ochroniarzy.
 Zdaniem kard. Dziwisza raczej nie zostanie ustalone, kto był zleceniodawcą zamachu.

- Przypuszczam, że nawet Ali Agca nie wiedział, kto go posłał. Mówiło się, że on też zaraz po tym wydarzeniu miał zginąć - zaznaczył metropolita (oba cytaty za Polską Agencją Prasową).

Jutro trafi do kin film dokumentalny pt. "Apartament", w którym pokazano materiały przekazane przez dawnego sekretarza Jana Pawła II i papieskiego fotografa Arturo Mariego, a upamiętniające utrzymywane przezeń do końca pontyfikatu prywatne kontakty z polskimi przyjaciółmi sprzed 1978 roku.

"Z kolei koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 bp Damian Muskus poinformował o nowej inicjatywie związanej z duchowym przygotowaniem do tego wydarzenia. to projekt, który ma zachęcić młodych ludzi, aby pomagali innym" - czytamy w depeszy PAP.

Warto przypomnieć, że Centrum im. Świętego Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" budowane jest od 11 października 2008 roku na terenie tzw. "białych mórz" pozostałych po zakładach sodowych Solvay, w których podczas niemieckiej okupacji pracował młody Karol Wojtyła.

Jerzy Bukowski

wstecz
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
               Nowa Małopolska - Portal Informacyjny Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski