WYDARZENIA
25.02.2015
Spotkanie z papieżem odbędzie się w Brzegach?

Największe spotkanie z papieżem Franciszkiem podczas Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku na 95 procent odbędzie się na prawie 260-hektarowej łące w podkrakowskich Brzegach (gmina Wieliczka), w których ma zostać wybudowany specjalny przystanek kolejowy i tymczasowy zjazd z trasy A4.

31 lipca 2016 roku Ojciec Święty ma tam odprawić Mszę Świętą dla około 3 milionów uczestników ŚDM z całego świata.

Jak powiedział portalowi internetowemu krakowskiego wydania "Gościa Niedzielnego" wicemarszałek województwa małopolskiego Wojciech Kozak, atutem tej lokalizacji jest istniejąca dookoła infrastruktura komunikacyjna.

- Dwa przystanki kolejowe, Kokotów i Węgrzce, są w odległości trzech kilometrów od planowanego miejsca spotkania. Rozważamy jednak stworzenie przystanku kolejowego przy samym placu modlitewnym. To nie będzie kosztowne, a umożliwiłoby uruchomienie bezpośredniego pociągu, którym można byłoby dotrzeć z lotniska w Balicach - wyjaśnił.

Szef Biura Prasowego Komitetu Organizacyjnego Dni ksiądz Tomasz Kijowski powiedział dziennikarzowi "GN", że ta propozycja spodobała się przedstawicielom Stolicy Apostolskiej.

"Najważniejsza jest przestrzeń, która umożliwi nie tylko bezpieczne przeprowadzenie całego spotkania, ale też np. wytyczenie dróg między sektorami, którymi będzie mógł przejechać Ojciec Święty. Poza tym prace wykonane w Brzegach nie będą inwestycją jednorazową i będą mogły później przysłużyć się do rozwoju okolicy. Obecnie w miejscu, gdzie papież spotka się z młodzieżą na niedzielnej Mszy św. w czasie ŚDM, trwają prace związane z planowaną tam strefą inwestycyjną. Jednocześnie komitet organizacyjny przygotowuje dla Watykanu odpowiedzi na postawione pytania - chodzi m.in. o geologię i hydrologię terenu, stan okolicznych wałów przeciwpowodziowych i biegnące tamtędy linie wysokiego napięcia" - czytamy w portalu.

- To nie my czekamy na potwierdzenie z Watykanu, ale Papieska Rada ds. Świeckich czeka na nasze odpowiedzi. Brzegi to jedyne miejsce, gdzie prace przygotowawcze są tak bardzo zaawansowane. Są już nawet pomysły na rozwiązanie ewentualnych problemów, jakie mogłyby się tam pojawić. Nie szykujemy alternatywnej propozycji, dlatego mówimy, że z naszej perspektywy to miejsce jest pewne na 95 procent - dodał ks. T. Kijowski.

Franciszek myśli już o przyszłorocznym spotkaniu z młodzieżą z całego świata w Krakowie i w okolicach. W skierowanym do niej orędziu napisał m.in.:

"Kontynuujemy naszą duchową pielgrzymkę do Krakowa, gdzie w lipcu 2016 będzie miała miejsce kolejna międzynarodowa edycja Światowego Dnia Młodzieży. Za przewodnik na naszej drodze wybraliśmy ewangeliczne błogosławieństwa. W ubiegłym roku zastanawialiśmy się nad błogosławieństwem ubogich w duchu, umieszczonym w szerszym kontekście <Kazania na Górze>. Wspólnie odkryliśmy rewolucyjne znaczenie błogosławieństw oraz stanowcze wezwanie Jezusa, aby odważnie zaangażować się w przygodę poszukiwania szczęścia. Drodzy młodzi, w Chrystusie znajduje się więc wypełnienie waszych marzeń o dobru i szczęściu. Tylko On może zaspokoić wasze oczekiwania, tak często zawiedzione fałszywymi obietnicami świata. Właśnie przed 30 laty święty Jan Paweł II ustanowił w Kościele Światowe Dni Młodzieży. Ta młodzieżowa pielgrzymka poprzez różne kontynenty pod przewodnictwem Następcy Piotra była naprawdę inicjatywą opatrznościową i proroczą. Wspólnie dziękujemy Panu za cenne owoce, jakie ona przyniosła w życiu wielu młodych ludzi na całym świecie! Jak wiele ważnych odkryć - zwłaszcza odkrycie Chrystusa, Drogi, Prawdy i Życia, oraz Kościoła jako wielkiej i gościnnej rodziny! Ileż z tych zgromadzeń wypłynęło zmian życia, jak wiele decyzji powołaniowych! Niech święty Papież, patron Światowych Dni Młodzieży, wstawia się za naszą pielgrzymką do jego Krakowa. A macierzyńskie spojrzenie Maryi, Łaski Pełnej, Całej Pięknej i Całej Czystej niech towarzyszy nam na tej drodze."

Jerzy Bukowski

wstecz
WASZE KOMENTARZE
To lepsze miejsce niż Błonia 2015-03-22 16:05:24
~ xx
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
               Nowa Małopolska - Portal Informacyjny Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski