WYDARZENIA
09.02.2015
Budowa obwodnicy Oświęcimia ruszy na wiosnę

Marta Maj - dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie i Andrzej Banaszek - prezes Przedsiębiorstwa Wielobranżowego Banimex Sp. z o.o. podpisali umowę na realizację obwodnicy Oświęcimia.

Podpisana umowa to kolejny etap działań zmierzających do powstania obwodnicy Oświęcimia. Warto przypomnieć, że małopolscy samorządowcy, na czele z marszałkiem Markiem Sową, intensywnie zabiegają o powstanie tej inwestycji od początku 2012 roku. W czerwcu 2014 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Krakowie wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, która ostatecznie określiła warunki realizacji projektu. Już we wrześniu ogłoszony został przetarg nieograniczony w systemie „zaprojektuj i buduj”. Wystartowało w nim 11 wykonawców, a najatrakcyjniejszą ofertę - czyli ponad 95,5 mln zł - zaproponowało Przedsiębiorstwo Wielobranżowe BANIMEX Sp. z o.o.

 - Dzięki obwodnicy Oświęcim uzyska sprawne połączenie m.in. z Krakowem, miejscowościami sąsiadującymi ze stolicą Małopolski oraz aglomeracją górnośląską poprzez autostradę A4. Obwodnica wyprowadzi ruch z centrum miasta, co wpłynie na podniesienie bezpieczeństwa i jakości życia mieszkańców - powiedział marszałek Marek Sowa. - Inwestycja jest też kolejnym impulsem do rozwoju Miejskiej Strefy Aktywności Gospodarczej „Nowe Dwory” w Oświęcimiu, gdzie działa m.in. firma Synthos. Na inwestycji zyskają nie tylko mieszkańcy miasta i okolicznych miejscowości, ale też turyści, którzy przyjeżdżają do Oświęcimia, by odwiedzić Państwowe Muzeum Auschwitz - Birkenau. Poprawi się nie tylko dojazd, ale też znacznie rozwinie się sektor usługowy, gastronomiczny i hotelarski w tym rejonie Małopolski. - Warto podkreślić, że projekt ma pełne przyzwolenie społeczne. Otrzymaliśmy pozytywną decyzję środowiskową i nikt nie zgłaszał negatywnych uwag co do tego projektu. Mieszkańcy regionu czekają na tę inwestycję - stwierdziła dyrektor ZDW w Krakowie Marta Maj.

Projektowana obwodnica Oświęcimia stanowi połączenie między drogą wojewódzką nr 933 a drogą krajową nr 44. Zakres prac obejmuje powstanie: pięciokilometrowej drogi, chodnika i ścieżki rowerowej o długości ok. trzech kilometrów, mostu na Wiśle wraz z wiaduktem kolejowym oraz pięciu rond. - Projekt będzie realizowany przez trzy lata, od 2015 do 2017 roku, a jego całkowita wartość to ponad 120 mln zł. - przypomniał gospodarz województwa Marek Sowa. Kwota ta obejmuje koszty robót budowlanych, odszkodowań za przejęcie nieruchomości pod budowaną trasę oraz pozostałe koszty związane z zarządzeniem i promocją projektu. Inwestycja planowana jest do realizacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-2020 (RPO WM 2014-2020) przy dofinansowaniu unijnym na poziomie 85% wartości zadania.

Obwodnica miasta Oświęcim jest elementem szerszego projektu pn. Droga Współpracy Regionalnej. Docelowo przewiduje się wykonanie trasy tranzytowej łączącej miejscowości Oświęcim - Chełmek - A4 (węzeł Jeleń) - Jaworzno. Obwodnica miasta Oświęcimia jest pierwszym realizowanym fragmentem przedsięwzięcia.

za UMWM

wstecz
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
               Nowa Małopolska - Portal Informacyjny Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski