WYDARZENIA
11.06.2013
Kościół w Lipnicy zagrożony przez powódź

Mieszkańcy Lipnicy modlą się o poprawę pogody. Każda większa i gwałtowna ulewa jest bowiem wielkim zagrożeniem dla położonego nad brzegiem Uszwicy, pochodzącego z XV wieku (najstarszego w Polsce) drewnianego kościółka św. Leonarda.

Zabytek od dekady figuruje na liście UNESCO. - Ziemia jest już tak mokra, że jedna większa ulewa i może dojść do zalania świątyni - mówi ks. Zbigniew Kras, proboszcz parafii św. Andrzeja w Lipnicy Murowanej.

Opiekun kościółka wie, co mówi. W sierpniu, trzy lata temu, gdy był już spakowany na pielgrzymkę do Częstochowy, przez całą noc wylewał wodę z zabytkowej świątyni. Ulewa, która przeszła wówczas nad Lipnicą, sprawiła, że woda wdarła się do kościółka.

Najgorzej było jednak 15 lat temu. W kościółku woda dochodziła do dwóch metrów wysokości. Zalane było wszystko. Taka sytuacja nie może się już powtórzyć.

- Konieczne jest zabezpieczenie biegu Uszwicy - tłumaczy ks. Zbigniew Kras. - Jest to potężne zadanie, w które muszą być zaangażowane środki budżetu państwa - dodaje duchowny.

Właśnie pojawiła się szansa, że problem zostanie rozwiązany. - Regulacja Uszwicy i budowa trzech zbiorników retencyjnych (w Lipnicy, Gosprzydowej i Okocimiu) znalazła się w programie "Górna Wisła" - mówi Tomasz Gromala, wójt Lipnicy. W tym roku ma być gotowa dokumentacja. Rząd będzie zabiegał o pieniądze z UE w ramach programów finansowanych w latach 2014-20.

Więcej szczegółów w Gazecie Krakowskiej
wstecz
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
               Nowa Małopolska - Portal Informacyjny Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski