WYDARZENIA
31.05.2017
Powstanie Podhalańska Kolej Regionalna

Samorządowcy z powiatów nowotarskiego i tarnowskiego podpisali z marszałkiem województwa małopolskiego porozumienie o utworzeniu Podhalańskiej Kolei Regionalnej - poinformowała Polska Agencja Prasowa.

Pierwsze połączenie na trasie Zakopane - Nowy Targ ma zostać uruchomione już w grudniu bieżącego roku.

- Chodzi o to, aby jak najwięcej podróżujących przenieść z samochodów na tory. Chcemy, żeby kolejowa rewolucja dotarła także na Podhale i poprzez uruchomienie wahadła między Nowym Targiem a Zakopanem rozładować wieczny korek na popularnej "zakopiance" - powiedział PAP marszałek Jacek Krupa który szacuje, że wysokość dopłat do funkcjonowania PKR wyniesie od czterech do pięciu milionów złotych rocznie.

"Zgodnie z porozumieniem dwie trzecie kosztów pokryje województwo małopolskie, a pozostałą część samorządy. Na mocy zawartego porozumienia Urząd Marszałkowski ma zakupić szynobusy, a gminy, przez które przebiega trasa, mają zadbać o wybudowanie dodatkowych przystanków, parkingów i tras rowerowych doprowadzających do stacji kolejowych. W projekt zaangażowane są miasta Zakopane, Nowy Targ i Rabka-Zdrój oraz gminy: Poronin, Biały Dunajec, Szaflary i Raba Wyżna" - czytamy w depeszy PAP.

Pasażerowie będą korzystać z dobrze funkcjonującego w Małopolsce systemu biletów aglomeracyjnych, które można nabywać w formie mobilnej.

"W przyszłości Podhalańska Kolej Regionalna ma objąć trasę od Rabki-Zdroju do Zakopanego. Dotychczas w Małopolsce uruchomiono trzy koleje aglomeracyjne, które cieszą się dużym powodzeniem. W ubiegłym roku z tych połączeń skorzystało ponad 5 mln pasażerów" - napisała PAP.

- Uruchomienie tej kolei będzie miało duże znaczenie dla całego Podhala. Musimy walczyć o rozwój komunikacji na naszym terenie. Alternatywą dla zatłoczonej "zakopianki" jest właśnie kolej, którą można dojechać do pracy czy szkoły, a turyści mogą docierać do atrakcji - powiedział Polskiej Agencji Prasowej burmistrz Zakopanego Leszek Dorula.

Stanisław Dębicki

wstecz
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
               Nowa Małopolska - Portal Informacyjny Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski