WYDARZENIA
25.05.2017
Ile osób powinno wyjeżdżać latem na Kasprowy?

Ten problem powraca prawie co rok, kiedy rozpoczyna się letni sezon turystyczny w Tatrach: zarząd Polskich Kolei Linowych chce dwukrotnie zwiększyć przepustowość kolejki z Kuźnic na Kasprowy Wierch i składa wniosek o podwyższenie limitu liczby turystów wjeżdżających latem na szczyt, a dyrekcja Tatrzańskiego Parku Narodowego ostro protestuje.

- Wyniki naszych badań wskazują jednoznacznie, że zwiększenie przepustowości spowoduje m.in. to, że turyści dostaną się szybciej w wyższe partie Tatr, a to przyspieszy proces degradacji wysokogórskiej przyrody - kategorycznie stwierdził w rozmowie z Onetem dyrektor TPN Szymon Ziobrowski.

Zdaniem zastępcy burmistrza Zakopanego Wiktora Łukaszczyka kwestia wpływu na środowisko jest kluczowa w tym sporze. Powiedział on portalowi, że jeśli zwiększenie w lecie liczby osób wyjeżdżających na Kasprowy nie będzie miało negatywnego oddziaływania na przyrodę, to należy wprowadzić nowe rozwiązanie.

Starosta tatrzański Piotr Bąk uważa, że zwiększenie przepustowości to czysty - bo niewymagający żadnej inwestycji - zysk dla obecnego właściciela PKL, czyli spółki Mid Europa Partners.

- Nie możemy się na to pochopnie godzić - powiedział Onetowi.

Zapytani przez portal turyści różnili się w opiniach. Jedni twierdzili, że przyroda jest najważniejsza i nie przeszkadza im dłuższe czekanie na wyjazd, innych taka perspektywa irytuje.
 
Stanisław Dębicki

wstecz
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
               Nowa Małopolska - Portal Informacyjny Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski