WYDARZENIA
07.05.2017
Mobilna aplikacja Muzeum Narodowego

Muzeum Narodowe w Krakowie przygotowało mobilną aplikację pokazującą eksponaty szerokiemu gronu odbiorców, w tym osobom niepełnosprawnym i obcokrajowcom - poinformowała Polska Agencja Prasowa.

"Multimedialny przewodnik na urządzenia przenośne prezentuje po 20 wybranych obiektów z trzech placówek: Muzeów Narodowych w Krakowie i Warszawie oraz Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie. Nad budową aplikacji oraz jej kształtem pracowało konsorcjum złożone z naukowców, inżynierów oraz muzealników i edukatorów. Program na różnych etapach tworzenia był testowany przez grupę ponad 300 użytkowników, w tym osoby niepełnosprawne" - czytamy w depeszy PAP.

Aplikacja jest dostępna na urządzeniach wyposażonych w systemy Android i iOS. Każdy z eksponatów prezentowany jest za pomocą około 3-minutowego filmiku z napisami i narracją w językach polskim oraz angielskim, a także z lektorem polskiego języka migowego.

"Z programu można korzystać zarówno na terenie muzeów, jak i każdym innym miejscu. W trakcie zwiedzania można korzystać m.in. z opcji wyszukiwania obiektów w pobliżu, dzięki wyposażeniu je w specjalne znaczniki radiowe, tzw. beacony" - napisała PAP.

Pomysłodawczyni tego projektu Anna Jankowska z Uniwersytetu Jagiellońskiego twierdzi, że ma on charakter otwarty i można go rozbudowywać poprzez dodawanie nowych eksponatów przez 3 muzea już w nim obecne oraz dołączać kolejne placówki.

- Bardzo chcemy to rozwijać merytorycznie i technologicznie. Aplikacja ma formę szkieletową, każde przystępujące muzeum może ją rozwijać we własnym zakresie - powiedziała Polskiej Agencji Prasowej.
 
Stanisław Dębicki

wstecz
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
               Nowa Małopolska - Portal Informacyjny Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski