WYDARZENIA
02.05.2017
Czy obok Żaczka stanie pomnik Pyjasa?

Z taką inicjatywą wystąpił jeden z założycieli Studenckiego Komitetu Solidarności i zarazem przyjaciel Stanisława Pyjasa - Bronisław Wildstein.

Uważa on, że dobrą okazją do uroczystego ogłoszenia konkursu na taki monument jest przypadająca 15 maja 40. rocznica powstania SKS - pierwszej w Europie środkowo-wschodniej niezależnej organizacji studenckiej w okresie panowania reżimu komunistycznego. To właśnie z tego domu akademickiego, w którym mieszkał Pyjas wyprowadziło go dwóch mężczyzn po południu 6 maja 1977 roku (zwłoki znaleziono rankiem następnego dnia w sieni kamienicy przy ulicy Szewskiej 7).

Jak dowiedziała się "Gazeta Wyborcza", odbyło się już spotkanie w tej sprawie u prezydenta Krakowa profesora Jacka Majchrowskiego.

"- Wstępnie wyraził zgodę wymagając, by był to raczej posąg, a nie pomnik. W ubiegłym roku w budżecie państwa zarezerwowano 100 tysięcy złotych na przeprowadzenie konkursu na ten pomnik. Ma to zrobić Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku" - powiedział gazecie inny z twórców Komitetu - Bogusław Sonik.

Są jednak problemy formalne. Postawienie pomnika wymaga uchwały Rady Miasta Krakowa, a na razie nie wpłynął do niej żaden wniosek w tej materii. W dodatku nie wszyscy członkowie SKS popierają pomysł Wildsteina.

"Część zauważa, że sami krakowianie mają już dość zbyt dużej liczby pomników w mieście. Nieoficjalnie wiadomo też, że ci, co chcą pomnika, nie są zgodni co do artystycznego wyrazu tego przedsięwzięcia. Jedni chcieliby pomnika figuratywnego, inni sugerują bardziej symboliczne rozwiązania" - czytamy w "GW".

Podobne kontrowersje budzi też udział prezydenta Andrzeja Dudy w jubileuszowych uroczystościach. Ma on złożyć kwiaty w bramie kamienicy przy ul. Szewskiej 7 i wręczyć odznaczenia byłym członkom SKS oraz ich rodzicom. Niektórzy dawni studenccy opozycjoniści nie chcą jego obecności, obwiniając obecną głowę państwa o firmowanie demontażu państwa przez Prawo i Sprawiedliwość.

Pewne jest natomiast nazwanie placyku przed "Żaczkiem" imieniem Stanisława Pyjasa, ustawienie tam dwumetrowego postumentu informacyjnego ze zdjęciami członków SKS i informacjami o nich, urządzenie przez Instytut Pamięci Narodowej czasowej wystawy na Plantach pt. "Solidarność narodziła się w Krakowie", przyznanie Studenckiemu Komitetowi Solidarności medalu Cracoviae Merenti oraz przyjęcie jego imienia przez jedną ze szkół w podwawelskim grodzie.

Stanisław Dębicki

wstecz
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
               Nowa Małopolska - Portal Informacyjny Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski