WYDARZENIA
27.04.2017
Upamiętniono sławnych polskich podróżników

W Krakowie powstała (wzdłuż ulicy Stanisława Lema, w sąsiedztwie Tauron Areny) Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców, upamiętniająca wielkie osiągnięcia podróżnicze Polaków - poinformowała Polska Agencja Prasowa.

"Posadzono tam 30 dębów, przed którymi stanęły postumenty z tablicami opisującymi sylwetki uhonorowanych osób. Osoby, które zostały upamiętnione, wybrano spośród zgłoszeń internautów i słuchaczy Radia RMF oraz dzięki decyzji kapituły, w której znaleźli się pomysłodawca alei, założyciel Fundacji Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników Albin Marciniak, Jan Potocki i Arkady Radosław Fiedler" - czytamy w depeszy PAP.

Wśród uhonorowanych znaleźli się m.in. Henryk Bronisław Arctowski, Michał Boym, Leszek Cichy, Anna Czerwińska, Aleksander Doba, Ignacy Domeyko, Arkady Fiedler, Władysław Grodecki, Tony Halik, Marek Kamiński, Jerzy Kukuczka, Jan Potocki, Paweł Edmund Strzelecki, Krzysztof Wielicki, Martyna Wojciechowska, Mariusz Zaruski i Andrzej Zawada.

- Co roku będą dosadzane kolejne dęby i montowane tablice. Powiększy się też kapituła. Nie ma w Polsce takiego miejsca upamiętniającego osiągnięcia wybitnych Polaków podróżujących po świecie. Chciałem zrobić coś trwałego dla tych osób, o których dokonaniach nie wszyscy wiedzą. Dlatego ta Aleja oprócz upamiętnienia ma także uczyć, uświadamiać. Zaczynamy od Michała Boyma, ale mamy także podróżników i zdobywców z naszego młodego pokolenia. 30 tablic i dębów to jest początek - powiedział PAP Marciniak.

Z okazji otwarcia Alei Podróżników, Odkrywców i Zdobywców ukazała się - nakładem Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie - publikacja pt "Wielcy polscy podróżnicy, odkrywcy i zdobywcy", w której przedstawiono sylwetki upamiętnionych osób.

- Misją mojego uniwersytetu jest poznawanie wszystkiego, co młodzi ludzie powinni poznać, także poznawanie świata. Poznając świat, poznajemy ludzi, a w ten sposób uczymy się tolerancji - wyjaśnił w rozmowie z PAP rektor UP profesor Kazimierz Karolczak.

Uhonorowany w Alei podróżnik i kajakarz długodystansowy Aleksander Doba przyznał, że wprawdzie nie doczekał się jeszcze monumentu w takiej formie, ale ma już swój pomnik w szkole podstawowej swojego imienia w Iwięcinie koła Koszalina.

- To ciekawa inicjatywa i jestem zaszczycony, że trafiłem do takiego grona. To wielka frajda, niosąca w sobie pozytywne treści - powiedział dziennikarzowi PAP zapowiadając, że już wkrótce wylatuje kontynuować swoją trzecią transatlantycką wyprawę kajakową, przerwaną z powodu wypadku. W ciągu czterech miesięcy ma zamiar przepłynąć Atlantyk z Ameryki Północnej do Europy

Zdaniem pierwszego zdobywcy Everestu zimą oraz pierwszego polskiego zdobywcy Korony Ziemi, Leszka Cichego, najciekawsze w krakowskiej inicjatywie upamiętnienia wielkich podróżników jest jej wielopokoleniowość.

- Znajdujemy tu takie nazwiska, jak Paweł Edmund Strzelecki, Kazimierz Nowak czy Arkady Fiedler, czyli osób, które posiadają nieporównywalnie większe osiągnięcia niż nasze. My może mieliśmy takie szczęście, że w górach ostały się jeszcze miejsca, gdzie mieliśmy pewność, że jesteśmy tam jako pierwsi ludzie - co jest ciekawą i bardzo budującą świadomością. Mam nadzieję, że opisy na tablicach zainspirują młodych ludzi do poznawania świata, bo to nie są takie zwykłe biogramy, tylko odnoszą się też do historii i czasu, kiedy się to rozgrywało - powiedział w rozmowie z PAP

Wspomniał wizytę, jaką złożył z Markiem Kamińskim patronowi ulicy, przy której powstała Aleja.

- Była zaplanowana na 40 minut, rozmowa trwała na szczęście ponad dwie godziny. Pytany przez Marka o dalsze możliwości odkrywania Lem popatrzył na nas i powiedział: "Panowie, nie pocieszę was. Urodziliście się 200 lat za późno. Bo wtedy byście byli tymi, którzy przecinali Afrykę, Australię, a teraz to jeszcze może można coś wymyślić, ale to już nie będzie nic odkrywczego" - przytoczył słowa pisarza, ale dodał, że "na szczęście wysokie góry okazały się tą enklawą, gdzie jeszcze się dało rzeczywiście zaznaczyć swój ślad na ziemi".

"Odsłonięcie Alei Podróżników, Odkrywców i Zdobywców połączone zostało z dwudniowym piknikiem w sobotę i niedzielę w Parku Lotników Polskich. Dla uczestników pikniku przygotowano liczne atrakcje i spotkania z podróżnikami. Organizatorem wydarzenia była Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników. Piknik zorganizowano we współpracy z Miastem Kraków i Małopolskim Urzędem Marszałkowskim. Projekt wsparła Agencja Rozwoju Miasta zarządzająca Tauron Areną" - napisała Polska Agencja Prasowa
 
Stanisław Dębicki

wstecz
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
               Nowa Małopolska - Portal Informacyjny Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski