WYDARZENIA
14.04.2017
Los Muzeum PRL-u pod znakiem zapytania

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wstrzymało finansowanie Muzeum PRL-u w Nowej Hucie, którym zarządza Muzeum Historyczne Miasta Krakowa - poinformowało Radio RMF FM.

Resort tłumaczy swoją decyzję znacznymi opóźnieniami w realizacji tej inwestycji. Dyrekcja placówki tłumaczy, że to nie jej wina.

- Wiem, że w tym muzeum niewiele się dzieje i nie bardzo wiemy, co z tym robić, ale ta współpraca rzeczywiście nie idzie do przodu - powiedział na antenie RMF minister profesor Piotr Gliński.

"Ponadto przedstawiciele Muzeum PRL-u zaznaczają, że w umowie o dofinansowanie nie jest nigdzie napisane, że dotacja jest zależna od ukończenia wszystkich prac. Chodzi o przebudowę budynku i zorganizowanie wystawy. Wystawy jednak nie ma. Tymczasowe wystawy, które można oglądać w głównej sali, są przeważnie zawieszone na kartonowo-gipsowych stanowiskach. Obecnie nie ma wystawy o minionej epoce, za to jest o 60-leciu harcerstwa w Nowej Hucie" - czytamy na stronie internetowej Radia.

Zdaniem dyrekcji resort może wypowiedzieć umowę, ale ze skutkiem na koniec roku budżetowego.

"Muzeum PRL-u w Nowej Hucie jest instytucją współprowadzoną przez ministerstwo kultury oraz gminę Kraków. Umowa obowiązuje do przyszłego roku. Zobowiązania ministra to milion złotych na rok, miasto od ponad trzech lat wydaje na bieżące utrzymanie tej placówki około 200 tysięcy złotych rocznie" - przypomniano na stronie RMF.

Stanisław Dębicki

wstecz
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
               Nowa Małopolska - Portal Informacyjny Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski