WYDARZENIA
26.03.2017
Tyniecki klasztor na Liście Pomników Historii

Na Listę Pomników Historii wpisane zostały zespół klasztorny ojców Benedyktynów w Tyńcu, radiostacja w Gliwicach, ewangelicko-augsburski kościół Pokoju w Jaworze, kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Klępsku, żelazny most łańcuchowy na rzece Mała Panew w Ozimku, rezydencja książąt Sułkowskich w Rydzynie, rzymskokatolicka katedra i ewangelicki kościół w Świdnicy, pobenedyktyński zespół klasztorny na Świętym Krzyżu i zespół opactwa ojców Cystersów w Wąchocku.

Uroczystość z udziałem głowy państwa odbyła się w pałacu Prezydenckim.

Takim wpisem honoruje się od 1994 roku obiekty o szczególnych wartościach materialnych i niematerialnych oraz o znaczeniu dla dziedzictwa kulturowego Polski.

- Każdy z tych obiektów jest elementem bezcennym. Każdy z tych obiektów niesie w sobie wielką historię, każdy jest w jakimś sensie perłą i myśli technicznej i architektury; dziełem inżynierskim, a także, z całą pewnością również przejawem twórczości artystycznej. Są tu m.in. obiekty, które mają tyle wieków historii, że widziały całe dzieje Rzeczypospolitej. Są tu także obiekty kultu religijnego, w których jest wielka siła ducha - powiedział prezydent Andrzej Duda, który po raz pierwszy w swojej kadencji podpisał rozporządzenia o wpisie na Listę Pomników Historii (cytat za portalem internetowym krakowskiego wydania „Gościa Niedzielnego”).

Na liczącej 70 zabytków liście znajdują się m.in. obiekty z Małopolski: historyczny zespół miejski Krakowa i kopalnia soli w Wieliczce, a w kolejce czekają m.in. zespół opactwa sióstr Benedyktynek w Staniątkach, układ urbanistyczny starej części Nowej Huty i kopiec Tadeusza Kościuszki na wzgórzu Święte Bronisławy.

„Benedyktyni osiedli w Tyńcu w połowie XI w. Opactwo stało się miejscem ich modlitwy i pracy. Tak pozostało do dziś. Są tu zarówno ośrodek modlitwy, jak i placówka pracy na rzecz kultury chrześcijańskiej. Kościół pw. Świętych Piotra i Pawła oraz zabudowania klasztorne były wielokrotnie przebudowywane. Można obecnie zaobserwować zachodzące tu przez wieki przemiany architektoniczne. Po wojnie stopniowo odbudowywano zrujnowany klasztor. Główna część renowacji zakończyła się w 2008 r., gdy odbudowano południowe skrzydło klasztoru, tzw. Wielką Ruinę. Historię opactwa pokazuje m.in. znajdujące się przy klasztorze muzeum” - czytamy w portalu.

- To wyraz uznania dla wszystkich pokoleń tych, którzy w Tyńcu mieszkali, modlili się i pracowali - powiedział „Gościowi Niedzielnemu” przeor tynieckiej wspólnoty benedyktyńskiej o. Szymon Hiżycki OSB.

Jerzy Bukowski

wstecz
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
               Nowa Małopolska - Portal Informacyjny Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski