WYDARZENIA
24.03.2017
Wąwóz Kraków kandydatem na listę UNESCO

Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego chcą wpisać wąwóz Kraków w dolinie Kościeliskiej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, na którą trafiają miejsca i obiekty o wyjątkowej wartości dla ludzkości - poinformowała Polska Agencja Prasowa.

„Transgraniczny projekt pod nazwą Mezozoiczne doliny Zachodnich Karpat obejmuje również Przełom Dunajca i 11 dolin na Słowacji. Wspólną cechą wszystkich przyrodniczych obiektów proponowanych na listę UNESCO jest mezozoiczne pochodzenie tworzących je wapiennych skał, a także zjawiska krasowe” - czytamy w depeszy PAP.

- Wąwóz Kraków najlepiej pasuje do projektu dolin mezozoicznych pod względem geologicznym. Występują tu niezwykle cenne formy krasowe, skały z których zbudowany jest cały wąwóz - wyjaśnił w rozmowie z PAP Tomasz Zwijacz-Kozica z TPN.

„Wniosek wpisu na listę UNESCO jest pilotowany przez stronę słowacką. Obecnie trwają przewidziane do końca marca konsultacje społeczne. Jest to ostatni etap przed formalnym złożeniem wniosku, który ma trafić do komitetu UNESCO jeszcze w tym półroczu. Ostatecznie to komitet zdecyduje o wpisie wąwozu Kraków i pozostałych dolin na listę” - napisała PAP, która przypomniała, że już wcześniej kilkakrotnie dyskutowano o wpisaniu całego obszaru Tatr na tę listę, ale bez rezultatu.

Taki wpis miałby ogromne znaczenie prestiżowe i rozsławiałby Tatrę oraz Polskę na całym świecie. Do tej pory na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO jest tylko jeden obiekt przyrodniczy z Polski: puszcza Białowieska.

- Wpis na listę ma też walor edukacyjny. UNESCO nie wprowadzi nam jakichś dodatkowych obostrzeń, ponieważ i tak wąwóz Kraków to teren rezerwatu przyrody ściśle chronionego - powiedział PAP Zwijacz-Kozica.

„Wąwóz Kraków to odnoga Doliny Kościeliskiej o długości blisko 3 km, tylko w części dostępny dla turystów. W skalnych ścianach wąwozu gniazduje m.in. sokół wędrowny, a kozica znajduje tu schronienie w czasie wiosennych wykotów i śnieżnych zim. Wąwóz zamieszkuje także blisko 20 gatunków nietoperzy. Bytuje tu także niedźwiedź brunatny oraz wilk” - czytamy w depeszy Polskiej Agencji Prasowej.

Jerzy Bukowski

wstecz
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
               Nowa Małopolska - Portal Informacyjny Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski