WYDARZENIA
13.03.2017
W Nowym Targu dron walczy ze smogiem

Nad Nowym Targiem, gdzie od wielu lat w okresie zimowym zanieczyszczenie powietrza znacznie przekracza dopuszczalne normy krąży dron ustalający po dymie z kominów mieszkańców palących w piecach śmieciami - poinformował portal internetowy krakowskiego wydania „Gościa Niedzielnego”.

- Podpisaliśmy specjalną umowę z Głównym Inspektorem Górnictwa w Katowicach na program pilotażowy badania powietrza w naszym mieście. Nie tylko mówimy o smogu, ale i działamy, aby jak najszybciej się z nim uporać - powiedział portalowi burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha.

„Wyposażony w czujniki pomiarowe dron mierzy poziom pyłu zawieszonego PM10, PM 2,5, PM1, stosunek CO i CO2. Raport z przeprowadzonych pomiarów zostanie zaprezentowany na najbliższej sesji Rady Miasta Nowego Targu” - czytam na stronie „GN”.

- To urządzenie ma tę główną zaletę, że potrafi punktowo dokonywać pomiarów powietrza. Pozwoli to porównać i wskazać dokładnie miejsca, w których należy zainwestować publiczne pieniądze w walkę z zanieczyszczeniem powietrza. Choć zaznaczam, że takie działania nie wystarczą do tego, aby całkowicie wygrać walkę ze smogiem - wyjaśnił w rozmowie z portalem zastępca naczelnego dyrektora GIG w Katowicach doktor Jan Bondaruk.

Według Watychy do walki ze smogiem nie wystarczą programy prowadzone przez miasto i państwo, a mające na celu wymianę pieców na te najnowszej generacji. Aby skutecznie walczyć ze smogiem, władze samorządowe chcą także rozszerzyć sieć ciepłowniczą o kolejne ulice.

- Podejmujemy działania związane z geotermią. Chcemy podłączyć ją do miejskiej sieci. Planowane są odwierty na długości 3 lub 5 kilometrów od źródeł. W tym celu zawiązaliśmy spółkę także z Gminą Szaflary - powiedział portalowi przewodniczący Rady Miasta Nowego Targu Andrzej Rajski.

Jerzy Bukowski

wstecz
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
               Nowa Małopolska - Portal Informacyjny Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski