WYDARZENIA
07.07.2016
Dzięki tej akcji coraz czystsze są polskie Tatry

Od kilku lat odbywa się akcja  "Czyste Tatry ", w ramach której wolontariusze zbierają śmieci pozostawione na wysokogórskich szlakach, a także poniżej nich, przez ludzi niezbyt trafnie określających siebie mianem turystów. Optymistyczne jest jednak to, że z roku na rok tych niechlubnych śladów bytności ceprów w Tatrzańskim Parku Narodowym jest coraz mniej.

Rzecznik akcji Krzysztof Dąbrowa powiedział Polskiej Agencji Prasowej, że za pierwszym razem zniesiono z gór półtorej tony śmieci, a w tym roku już tylko 280 kilogramów. Przypomniał, że Tatry to teren szczególnie chronionego parku narodowego.

W tegorocznej akcji uczestniczyło blisko 4 tysięcy wolontariuszy, wśród nich znani artyści, sportowcy i dziennikarze.

Ponieważ akcja przynosi sukcesy i gromadzi mnóstwo osób chętnych do społecznej pracy przy sprzątaniu TPN, zostanie ona przeniesiona się w inne atrakcyjnie turystycznie rejony Polski.

- Już za tydzień rozpoczynamy akcję  "Czyste Plaże " i wolontariusze pojawią się w Gdyni, a później w Łebie. We wrześniu chcemy posprzątać Beskidy i uświadamiać turystów, że nie warto śmiecić - wyjaśnił Dąbrowa.

"Rocznie polskie Tatry odwiedza około 3 mln turystów. Największą popularnością cieszy się szlak do Morskiego Oko oraz trakty w dolinach reglowych. Często odwiedzane są też szczyty Giewontu i Kasprowego Wierchu " - czytamy w depeszy PAP.

Dla udokumentowania tegorocznej akcji  "Czyste Tatry " biorący w niej udział wolontariusze ułożyli na Równi Krupowej wielką kozicę i mapę Polski zrobione głównie ze zniesionych z gór plastikowych nakrętek.
 
Jerzy Bukowski

wstecz
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
               Nowa Małopolska - Portal Informacyjny Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski