WYDARZENIA
11.05.2016
Koleje Małopolskie przewiozły 3 mln pasażerów

Szczęśliwy bilet na pociąg z Krakowa na lotnisko kupił Dawid Szura z Gorlic - trzymilionowy pasażer Kolei Małopolskich. Linie SKA ze stacji Wieliczka - Rynek Kopalnia do stacji Kraków Lotnisko oraz z Krakowa do Miechowa, obsługiwane nowoczesnym taborem Kolei Małopolskich, cieszą się coraz większą popularnością. W niespełna 1,5 roku działalności Koleje Małopolskie przewiozły już 3 miliony pasażerów.

Nowoczesny tabor, duża częstotliwość kursowania, podróż w komfortowych warunkach, punktualność, krótki czas przejazdu i atrakcyjne ceny - to wyróżnia Koleje Małopolskie i sprawia, że liczba pasażerów systematycznie rośnie. W ciągu ostatnich ośmiu miesięcy trzykrotnie zwiększyła się liczba osób korzystających z pociągów wojewódzkiej spółki. Koleje Małopolskie rozpoczęły swoją działalność 14 grudnia 2014r. na trasie Kraków - Wieliczka Rynek-Kopalnia - Kraków. Pięć miesięcy później przewiozły już pół miliona pasażerów. Po dziewięciu miesiącach świętowano przejazd milionowego pasażera, a po szesnastu miesiącach podróż odbył trzymilionowy pasażer.

- Ten wynik, osiągnięty w tak krótkim czasie, bardzo cieszy i jest dowodem na to, że trafiliśmy w oczekiwania mieszkańców Małopolski - mówił marszałek Jacek Krupa. - Stawiamy na transport kolejowy. Kupujemy nowy tabor i od grudnia chcemy ruszyć na trzecią linię SKA, do Tarnowa. Szacujemy, że pod koniec roku liczba pasażerów Kolei Małopolskich przekroczy 5,5 miliona - dodał marszałek i podkreślił, że Zarząd Województwa Małopolskiego co roku przeznacza dużą kwotę na dofinansowanie przewozów kolejowych na terenie województwa. W tym roku jest to 94,3 mln zł.

Koleje Małopolskie dysponują 15 nowoczesnymi pociągami typu Acatus. W sądeckim Newagu powstaje kolejnych 13 pojazdów, z których 6 jeszcze w tym roku będzie obsługiwać połączenie z Krakowa do Tarnowa. Założono, że pociągi będą kursować co 30 minut w godzinach: 4.30 - 9.00 i 14.00 - 19.00, a w godzinach 9.00-13.30 i 19.30 - 23.00 co 60 minut.

Średnia liczba pasażerów na poszczególnych trasach:

Kraków Główny - Kraków Lotnisko (od 28 września 2015 r.) - 86 tys. pasażerów/mc

Kraków Główny - Wieliczka Rynek Kopalnia (od 14 grudnia 2014 r.) -130 tys. pasażerów/mc

Kraków Główny - Miechów/Sędziszów (od 13 grudnia 2015 r.) - 84 tys. pasażerów/mc

Podróż jeszcze bezpieczniejsza

Aby zwiększyć bezpieczeństwo i komfort pasażerów, Koleje Małopolskie wyposażają swój tabor w urządzenia medyczne do przeprowadzania zabiegów defibrylacji. Defibrylatory zostały zamontowane w trzech pojazdach, a do końca czerwca zostanie w nie wyposażone kolejne sześć pociągów. Docelowo defibrylatory znajdą się we wszystkich pociągach Kolei Małopolskich. Sprzęt może pomóc osobom, które w trakcie podróży doznają zatrzymania akcji serca. Małe i bardzo proste w obsłudze urządzenia za pomocą wizualnych lub głosowych komend prowadzą krok po kroku osobę udzielającą pomocy choremu. Z obsługi defibrylatorów został przeszkolony cały personel obsługujący podróżnych. Zakup pierwszych trzech defibrylatorów współfinansował PZU S.A.

za UMWM

wstecz
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
               Nowa Małopolska - Portal Informacyjny Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski